כיצד ללמוד אבלטון לייב ?

שלום וברוכים הבאים !

הדף הבא מיועד לאנשים שעושים את צעדיהם הראשונים באבלטון והיו מעוניינים להבין כמה שיותר מהר ובקלות איך ללמוד את התוכנה ולסיים עם החלק הטכני שלפעמים עשוי להפריע לאלו אשר בסך הכל רוצים לעשות קצת מוסיקה.

יש המון גישות ללמוד וללמד, ועל אף כל הרצון שלי לעשות סרטונים קצרים וברורים ככל הניתן, בעברית ולכל הרמות כדי לעניין את כולם זה לא תמיד עובד. לאלו מכם שרוצים להתקדם גם ללא הסרטונים שלי הנה שני הטיפים שהכי עזרו לי בהתחלה שאולי לא הערכתם אותם נכון.

הראשון – שימוש בתפריט העזרה של לייב

כאשר מפעילים את העזרה של אבלטון ( בתוך תפריט Help / Help view ) נפתח התפריט הבא :

תפריט העזרה

תפריט העזרה

מהתפריט של העזרה אפשר ללמוד המון !, יש שם עזרה על איך להגדיר את כרטיס הקול, איך להגדיר קונטרולרים שונים, איך להשתמש בכלים המובנים של לייב ועוד המון המון דברים. במידה וזה לא מספיק תמיד אפשר לרדת באותו התפריט עד למטה, ויש קישור לקובץ ה PDF של ההוראות המלאות, וכמובן לינק לתמיכה.

בתוך אותו התפריט, ניתן גם למצוא ממש שיעורים מסודרים ומובנים של שלב אחרי שלב ומסודרים לפי רמות, אשר מגיעים עם פרויקט מוכן לכל שיעור שאפשר לפתוח ולשחק איתו, לחלק מהשיעורים אפילו יש וידאו שמלווה (באתר של אבלטון). בנוסף ניתן למצוא שיעורים רבים ומפורטים בכל מה ב Max 4 live וזה מקום מעולה לראות כיצד בונים כלים פשוטים ומסובכים כאחד על מנת ללמוד מקס.

השני – שימוש בחלון המידע-  Info view

בתוך לייב, בפינה השמאלית למטה קיים חלון (שיכול להיות סגור, בטעות או בכוונה ) שמכיל בתוכו מידע כמעט על כל דבר ב-לייב.

חלון המידע

חלון המידע

במידה ולא רואים אותו, פשוט צריך ללחוץ על המשולש הקטן והוא יפתח או יסגר (כמו שאר התפריטים של לייב אגב…) כל עוד החלון הקטן נמצא בפינה, לאן שלא נוביל את העכבר נקבל מידע על מה אנחנו לוחצים, החל מלחצני הניגון ( Transport ), וממש כמעט כל דבר שנעבור עליו נראה שכתוב עליו משהו. הדבר הזה שימושי לא רק לתפריטים וכדומה, אלא ממש לכל כלי של לייב, כלומר, גם אם אשים אפקטים או כלים וירטואלים למשל החלון ינחה אותי ויגיד לי מה עושה כל לחצן ולחצן באפקט.

החלון העזרה מסביר על קומפרסור

החלון העזרה מסביר על קומפרסור

כמובן שלא יהיה מידע על אפקטים שלא נעשו על ידי אבלטון, אבל הדבר הזה הוא שימושי לעין שיעור, לדוגמא..מדי פעם אני בעצמי שוכח ומתבלבל מה ההבדל בין הסוגי העיוות השונים ( warping ), כל מה שנשאר לי לעשות הוא לפתוח בזריזות את חלון המידע, ללחוץ על מה שרציתי לדעת, לקרוא ולסגור בחזרה ולהמשיך לעבוד.

סוגי עיוות שונים

סוגי עיוות שונים

מכאן הדרך ללמוד רצופה בכוונות טובות. לעשות מוסיקה צריך להיות כיף, ובעייני לייב היא כיף מוחלט ולא משהו לחרוק בגללו שיניים. חוץ מהטיפים האלו אפשר למצוא באמת אין סוף סרטונים ברשת, בין אם זה כאלו רשמיים שהועלו על ידי אבלטון, ובין אם זה סרטונים שנעשו על ידי משתמשים כמוני.  גם זה כמובן עוזר מאד ללמוד.

שיהיה בהצלחה.

עמית

20 תגובות על כיצד ללמוד אבלטון לייב ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *