כל סוף הוא התחלה חדשה – אפקט הלופר באבלטון לייב/ The looper in Ableton live

בסרטון השבוע אדבר על אפקט הלופר, שאפשר לעשות איתו באמת המון דברים מעניינים…להלן סקירה זריזה של האפקט ומה אפשר לעשות איתו:

אפקט הלופר הוא נוח מאין כמוהו, ובאמת בעזרת סבלנות ורעיונות טובים אפשר לעשות ממש אחלה של דברים בעזרתו – לא חייבים להיות בהופעה חייה בשביל ליצור בעזרתו לופים מורכבים שעשוים לשמש בסיס או רקע ליצירות יותר מורכבות. במסגרת השימושים באפקט אפשר גם להשתמש בו בערוץ Return ולשלוח אליו במידה כלמיני קליפים שונים, שוב כדי ליצור קליפים חדשים מתוך קליפים קיימים. מה שמאד נחמד בלופר בלייב שאפשר לעבוד איתו במצב שמאפשר שליטה בקצב, כלומר – הנגינה שלי תכתיב את הקצב הנתון של הפרויקט, מה שמאפשר להכין קליפים נוספים שיתמכו בלופר בשלוף, והם תמיד ישארו בקצב של איך שננגן.

המולטי טרנספורט (הלחצן הגדול) :

– כשהלופר ריק, לחיצה אחת מפעילה את ההקלטה (חשוב לאפס את כל הפרויקט ל1.1.1. אחרת עשויות להיות בעיות).

– לחיצה נוספת במהלך ההקלטה, מעבירה ממצב הקלטה למצב נגינה רגילה

– בזמן נגינה רגילה (כשהסמן צהוב) לחיצה נוספת מפעילה את מצב "העלאה" ללופר (הסמן הופך כתום).

– בזמן נגינה רגילה לחיצה ארוכה עושה Undo ומוחקת את ההעלאה האחרונה ללופר.

– בזמן נגינה רגילה, לחיצה כפולה עוצרת את הלופר.

בזמן שהלופר עוצר, לחיצה ארוכה מוחקת את הלופר ומתחילה הכל מחדש (חשוב שוב לאפס את הפרויקט ל 1.1.1. כדי להימנע מבעיות).

בעזרת הלופר אפשר לעשות כלמיני דברים דיי מורכבים, כמו יצירת אפקטים של דיג'יים (כמו עיצרת תקליט, הפעלת תקליט ואפילו סקרצ'ינג ) ועוד כלמיני דברים, שדורשים סימפול חכם לאוטומציות של מהירות וכדומה. מומלץ לחלוטין לחקור את האפקט הזה לעומק כי הוא שימושי וכיפי – בשביל לעשות משהו טוב צריך להשתמש בו הרבה ולהתאמן, אני מודה שאני לא מומחה גדול אלא משתמש דיי בסיסי.

חשוב לזכור: החיווט המורכב שהדגמתי בסרטון עשוי ליצור פידבק מהר מאד, בסרטון אומנם השתמשתי באפקט ה- Delay , אבל אם הייתי משתמש באפקטים שמשפיעים על הסאונד מבחינה דינמית (Gain, Compressor, overdrive וכו'…) אפשר מהר מאד להעלות שכבות רבות של רעש מצטבר אחד על השני ופשוט להיכנס למצב של פידבק. אפשר להימנע מזה בשימוש זהיר של אפקטים, החלשת העוצמה הכללית של הערוץ ומשחק עדין בחוגה של ה Feedback.

פורסם בקטגוריה מסובך, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.