לפצח את הגרוב – האנשה באבלטון לייב / Unlocking the Groove in Ableton live

השימוש ב"גרוב" באבלטון לייב הוא הדרך הקלה והנוחה ביותר להאניש (כלומר לגרום לדברים להיות אנושיים) קליפים שונים של אודיו ומידי כאחד, היא לא מסובכת והיא ללא ספק משפרת את ה"גרוב" :

שכחתי להסביר משהו מאד בסיסי במהלך הסרטון (שלא קשה להבין גם לבד בתכלס) שזה ה- Amount הכללי של הגרוב (זה מופיע מעל הפרמטרים שהסברתי בסרטון, בחלון הגרוב) וזה בעצם קובע כמה כל הגרובים השונים בפרויקט ישפיעו בכלל (ללא קשר להשפעה האישית של כל גרוב לכל קליפ שעליו הוא פועל) במידה ונוריד את האחוזים למטה ישפיעו כל הגרובים פחות. אפשר להעלות את האחוזים למעלה מ- 100% , עד ל כ-130% – דבר אשר גורם לגרוב להיות עוד יותר מודגש וגרובי ממה שהוא היה במצבו הרגיל – כלומר יותר מהגרוב המקורי לצורך העניין.

לייב מגיעה עם ספריה מאד גדולה של גרובים שחלקם לקוח מתוך מכונות תופים קלאסיות כמו ה-MPC , וה-SP1200, ומומלץ מאד לשחק איתם ולנסות. כמובן שניתן ליצור גרובים חדשים מכל קלאסיקות הפאנק שאתם אוהבים ולשמור אותם לשימוש בכל הפרויקטים השונים.

גרוב היא גם דרך לא הרסנית לעשות quantize, ברגע ששמים גרוב (או יוצרים חדש לצורך העניין) ומבטלים את ערך ה- time, ומשתמשים רק בערך ה- quantize לפי איזה ערך שבוחרים – כך ניתן לעשות quantize לקליפים שונים ללא ממש להזיז את הצלילים, אם אפשרות נוחה לשלוט בכמות היחסית ואפשרות כמובן להתחרט ולשנות.

השיר הגרובי של הדוגמא שלי הוא: kutiman – Take a minute

חשוב לציין: מכיוון שגרובים בלייב מכילים מידע על צלילים (עוצמה ומיקום – אשר קובעים את הגרוב בעצם) יש פעמים בהם המידע המוכל בגרוב כולל בתוכו את אורכי הצלילים גם כן – דבר שיכול לשנות משמעותית את איך שרציתם שהדברים ישמעו ללא קשר לגרוב עצמו אלא ממש לאורכי הצלילים. שימו לב ובמידת הצורך שנו שוב את אורכי הצלילים לאורכים הרצוים.

פורסם בקטגוריה מורכב, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.